مدارک لازم برای رای دادن در انتخابات 96

مدارک لازم برای رای دادن در انتخابات 96

مدارک لازم برای رای دادن در انتخابات 96

رای دادن در انتخابات 96

اخبار جدید :اوایل مردادماه سال گذشته بود که اعضای شورای نگهبان با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و همچنین پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در تاریخ جمعه 29 اردیبهشت ماه 1396 موافقت کردند.

بدین ترتیب مقرر شد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و انتخابات شوراهای پنجم در روز جمعه 29 اردیبهشت 96 یعنی پس فردا برگزار شود؛ نکته جالب آنکه این برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که انتخابات در اردیبهشت ماه برگزار می شود.

اما بنا به گفته دست اندرکاران اجرایی امر انتخابات، در انتخابات روز جمعه، 56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار و 294 نفر رای اولی هستند.

طبق ماده 36 قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب کنندگان باید دارای شرایط ذیل باشند: تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران ،18 سال تمام، عدم جنون.

طبق ماده 25 قانون انتخابات شوراها، انتخاب کنندگان این انتخابات باید دارای شرایط زیر باشند:تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

حداقل سن 18 سال تمام در روز اخذ رأی، سکونت حداقل یک سال در محل اخذ رأی (به استثنای شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت).

اما این 56 میلیون و 410 هزارو 234 نفری که روز جمعه به شعب اخذ رای مراجعه می کنند در صورتیکه واجد شرایط مندرج در ماده 36 قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده 25 قانون انتخابات شورا ها (که در سطور بالا قید شده) باشند، به صرف داشتن شناسنامه و دانستن کد ملی خود می توانند رای دهند؛ نکته حائز اهمیت آن است که روز جمعه برای رای دادن نیازی به کارت ملی نیست و صرف داشتن کدملی کفایت می کند.

همچنین آن دسته از افرادی که کد ملی خود را نمی دانند می توانند با یک تماس تلفنی به ادارات ثبت احوال منطقه زندگی خود، کد ملی 10 رقمی خود را دریافت کنند.

Copyright khetimeti.ir © 2017 - Allrights Reserved.